יחד בברלין

1. play.

 

2. ובסידרה הפעם:

דנה ואידית לוקחות את ברלין.

שואה. חומה. מזרח-מערב. שטרודל. בירה. הומואים. היפסטרים. אומנות. גרפיטי. מועדונים.

נגיד שלא ראיתם את כותרת הפוסט… נכון שממשחק האסוציאציות הקטן הזה תנחשו מיד שהוא על ברלין? היא כל כך מובחנת בהיסטוריה שלה וכל כך מגוונת באופי שלה, אחחח… היא לא דומה לאף אחת אחרת. אולי קצת לתל אביב… כן באמת. בגלל זה היה לנו כל כך קשה לעזוב. היא מוכרת לנו איכשהו אבל שונה לגמרי, בצורה הטובה של המילה. אחרי תקופות חשוכות של נידוי, רדיפות ודיכוי יש בה עכשיו בעיקר תחושה של חופש.

וכך יצאנו לנו, בהתרגשות גדולה של פרוליין'ס,  לחגוג 40 שנים להיווסדה של חברתי המופלאה דנה

הקתדרלה הגרמנית

שער ברנדבורג

על מדרגות אולם הקונצרטים   ש... מנגנים   צ'ק פוינט צ'רלי   מזרח מערב

מסיבות הנובעות מכשלים אישיותיים כאלו ואחרים החלטנו לזרום ולתת לעיר להפתיע אותנו. ככה אנחנו אוהבות.

אספנו קצת טיפים מחברים, בשדה התעופה קנינו מדריך מצויין (של מטרופוליס) וקראנו בו תוך כדי תנועה. אחד המקומות הראשונים שנתקלנו בהם היה אתר זיכרון שנקרא "טופוגרפיה של טרור" ואני לא בטוחה שהיינו בוחרות להגיע אליו מרצוננו האישי, טרור יש לנו מספיק בבית – תודה, אבל התערוכה המוצגת שם בחוץ – חופשיה לכל – היא ממש חובה בעיני עכשיו. היא מתארת את עליית הנאציזם בתחילת שנות השלושים עד סוף מלחמת העולם השנייה.

שריפת הספרים בברלין

התמונה הזאת למשל, מתארת את מבצע איסוף הספרים לפני שריפתם בכיכר בבל Bebelplatz מול הספריה הישנה. שימו לב לחיוכים ולאווירה הנינוחה השוררת בקרב התורמים הנדיבים שהביאו את ספריהם מהבית. עוד באותו יום או שבוע נשרפו הספרים בלווית שירה גדולה של מקהלות ה-אס.אס כשהרעיון העומד מאחורי מעשה זה הוא סילוק רעיונות מסוכנים…

ביקור במוזיאון

כשרואים את קבוצות התלמידים הרבות המבקרות באתר הזה, כמו גם באנדרטה המרכזית לשואה, אי אפשר שלא לחשוב על הסבים והסבתות של אותם בני נוער, מה הם עשו באותם ימים ואיפה הם היו.

לשתינו זה ביקור ראשון בגרמניה והמחשבות על השואה התרוצצו לנו בראש פה ושם. בואו נאמר שהיו הזדמנויות להומור שחור משחור (ולא מקורי במיוחד אני מניחה…)

האנדרטה המרכזית לשואה

באנדרטה

באנדרטה לזיכרון השואה

כיהודיה, האנדרטה המרכזית לשואה היא מקום מדהים. נכון שהיא שנויה במחלוקת אבל אם המחלוקת הזו מעוררת דיבור וזיכרון זה בסדר גמור מבחינתי, גם כשמשחקים שם מחבואים. זה שם, באמצע החיים. נוכח. אי אפשר להתעלם מזה. קברים אפורים גדולים וקטנים, יורדים ועולים, הקרקע כמו רועדת מתחת לרגליים, הקברים פרושים במרחב עצום.

כצלמת חובבת האנדרטה הזאת שיגעה אותי לגמרי ורק כי חסתי עליכם אתם רואים כאן תמונות ספורות. אפשר לראות שם תמונות של חיים וצחוק

באנדרטה

וגם לדמיין מכתב שנשאר מאחור, אולי מישהו יחזור וימצא

56

רוברב

למחרת בשוק הטורקי ברובע קרוייצברג Kreuzberg. יום שימשי מקסים ואנחנו משוטטות בין ירקות ואנשים

בשוק הטורקיניוקי סלק עבודת יד

ג'אז בשוק 1        אוכל אפריקאי        ג'אז בשוק 2

על דק עץ מעל הנהר עצרנו לשמוע קצת ג'אז ולטעום עוד מהפטל האדום שקנינו, מהמעין טורטיה טורקית מגולגלת עם גבינה, רוקט ועגבניה, מהקובה הצמחונית ומהאוכל האפריקאי: שמן עם שעועית לוביה ובננות (פלנטיינס) מטוגנות. עוד כמה ביסים וגם לי היה תחת מפואר, יותר ממה שהוא כיום הכוונה…  😉

יפה אחת

יפה אחד

יפים וברווזים

בשוק הטורקי

תופסות שמש

שבת בערב. אני, חנונה מגניבה שכמוני מעדיפה איזה לילה מתורבת במועדון ג'אז אבל דנה היא חיית מסיבות כבושה אי לכך אני נדיבה ומסכימה להיגרר למועדון של כוסיות וטכנו. אה, והיא חוגגת 40… אתם יודעים…

קיצרנו יום שוטטות, נכנסנו למיטה ב-18:00 קמנו הלומות ב- 21:30. עד שהתארגנו ויצאנו כבר היה 23:00. בבוקר, בלילה, לכל מקום ברכבת התחתית. היינו קרובות מאוד לנווט במנהרותיה בעזרת שתי הצצות מפה בלבד לכל נסיעה !! מקצועניות, מה אתם יודעים.

תחנה ראשונה אלכוהול משובח בבר פצפון שחושי המחודדים צדו לנו ברובע פרידריךסהיין Friedrichshain (מה, קשה לכם להגיד את זה? באמת??). הרוקח, סליחה הברמן, עירבב לנו שני דרינקים מופלאים באמת. דנה את זוכרת מה היה שם?…  🙂

כולם כבר הלכו הביתה. עוד כוסית של ג'ין גרמני מיוחד ועוד נגיסה מהגוז'ר הגבינתיות שליוו לנו את השתייה ועוד קישקוש מעניין של טריווית אלכוהול עם הברמן וכבר כמעט 02:00 ואנחנו בדרך לברגהיין Berghain.

אלוהים אדירים! דאס איז נישט גוט! תור של 250 מטר לפנינו… אולי 300 מטר… מאות אנשים מכל הסוגים והמינים והגילאים. לפנינו חבורת הולנדים מאחורינו כמה איטלקים, כולם עומדים בסדר מופתי, כולם קופאים מקור, כולם סופר חביבים. מה לא עושים בשביל החוויה.

מתקרבות לכניסה ואתם יודעים.. סלקציה בגרמניה… המממ… והופ אנחנו בפנים והופ חותמת שחורה מוטבעת לנו על פנים האמה… ו… יאללה באנו להנות פה. רקדנו עד אור הבוקר כמו שאומר השיר, וזו לא בעיה גדולה בימים אלו שהלילה הולך ומתקצר, אבל באמת היה ע-נ-ק.  קשה להפסיק וללכת אבל היו לנו עוד הרבה תוכניות על היום הזה. כשיצאנו בסביבות חמש וחצי עוד היה תור ארוך של אנשים שחיכו להיכנס!

התמוטטנו לאיזה שלוש שעות וקמנו לעמל יומנו. המצעד של הקולטור פסטיבל קורה היום – ארוע של פעם בשנה

צופה

מחכים שיתחיל

מחכים

לו הייתי פיראט

גנדולף??

יוצאים לדרךקרנבל התרבות בברלין

קרנבל

מלכת האמבטיה

ביציע

צופים למעלה ולמטה

באוויר

באוויר 2

בקרנבל

158172160

164

169

166

הקרנבל המשיך עד הערב אבל אנחנו חתכנו בצהריים לרובע פרנצלאואר ברג Prenzlauer Berg לשוק הפשפשים במאוארפארק

כדי להתעורר קצת עצרנו לקפה מוקפד בBonanza Coffee Roasters

bonanza cafe

בוננזה קפה

אני

רק קפה וארגז קרואסונים. קלאסה.

בפארק השתזפו המוני מקומיים ותיירים ואפילו עשו מנגלים יקיים בלי הרבה עשן ובלי הרבה רעש. ממש כמו בארץ.

נבירה בדוכנים האינסופיים של השוק הניבה כפיות כסף קטנות, ספלוני פורצלן בוואריים ומסגרת עץ עתיקה אבל עקבות הלילה הלכו וניכרו לעין ולבטן. עצרנו להתרענן בשוק האוכל הקטנטן והמושקע שבתוך שוק הפשפשים וזללנו פיצת תפוחי אדמה שנאפתה בתנור עצים מרהיב מול עינינו. למה זה לא מול עיניכם גם? אהה, היו כמה מחדלים צילומיים במהלך הטיול הזה שקשורים לאוכל ואני מאשימה רק את העייפות. לפחות תמונה של הפיצה יש

פיצת תפוחי אדמה

באמצע הפארק יש אמפי פתוח וכל יום ראשון, שהוא יום השוק, יש קריוקי מטורף שיזם בחור אמריקאי מצחיק. מחשב, שמשיה, רמקולים – הכל מועמס על אופניים ויש לנו להיט. אתם חייבים להגיע ולהנות מהאנשים המוכשרים יותר או פחות שעולים לשיר שם ומהקהל התומך ומפרגן שמתאסף ומצטרף בשירים וריקודים. שווה לפחות כמו הופעה בקיסריה.

קריוקי

187

188

מחכים לאיסוף

בקבוק של בירה הוא מצרך חובה. כשתסיימו תניחו אותו בצד ליד הפח, תוך דקות ספורות הוא ייאסף על ידי מישהו או מישהי. נראה לי שאם כבר להיות אוסף בקבוקים, אז רק בברלין. פרנסה מובטחת.

החומה

ואז עוד המשכנו ל east side gallery , קטע של החומה שהפך ל"בד קנבס" ארוך לעשרות אמנים שקישטו אותו מצידו המזרחי אחרי נפילת החומה.

ברלין כולה היא בירת הגרפיטי העולמית (אולי. זאת הכרזה פרטית שלי..), יש בה המוני ציורי קיר ורובם יפיפיים. זה מוסיף כל כך הרבה אופי בעיני.

200

10

194

205

203

213

ישבנו עם כולם לשקיעה על גדת השפרה. "כבר תשע!" אמרה דנה בתדהמה, זה באמת היה מפתיע. היינו מחוץ לגבולות הזמן המוכרים.

 

גשר אוברבאום

אכלנו הרבה אוכל ויאטנמי, לרוב נהדר, חלקו סביר. אני עדיין חושבת שאין כמו האוכל התאילנדי.

ויאטנמי

אבל הקפה הויאטנמי הוא ממש מעדן, את זה גיליתי עוד בצ'יאנג מאי

קפה ויאטנמי

וכשאליו מתלווה עוגת תה יסמין ותפוחים ועוגת גבינה תה ירוק… יאממממי.  תענוגות, כמו שאומרת ויוי.  כשתשרה עלי הרוח אנסה לשחזר את היהלום הזה ואשתף כמובן. (יכול להיות שהדבר יצריך נסיעה חוזרת לברלין… יש מממן?)

קפה ויאטנמי וקינוחים מהאגדות

בוקר אחרון שלנו בברלין. מעונן וקר ולנו בא לבכות. חזרנו לאזור היהודי שבמיטה Mitte לחפש מרצפות מוזהבות ברחובות ולא מצאנו, אבל מצאנו את הקפה הנהדר הזה

דנהthe barn

אני מודיעה שמבחינתי הקפה ב- The Barn הוא הקפה הטוב ביותר בברלין, וזה תיקון קל מהודעה קודמת ששיתפתי בפייס. והקרואסון שלהם הוא אולי אחד הטובים בעולם!!!!

228

בית הכנסת החדש, ברלין

בית הכנסת החדש נראה כמו ארמון מהאגדות ואחר כך מצאנו גם את ממלכת עוגות הגבינה אבל כבר לא יכולנו לאכול כלום…

בממלכת עוגות הגבינה233

החזקנו ידיים, הבטנו בעיניים והבטחנו:

באש ובמים,
בבירה ובריזלינג יין,
אנו עוד נחזור!

* למי תודה? למי ברכה? :  Herr Sagi – כוכב פיננסי, בן זוג אליפות ואחלה בנאדם. דנקה שיין עידו.

26 מחשבות על “יחד בברלין

   1. זה לא כזה רחוק את יודעת…..
    אני בעד הרפתקאות חדשות אבל בסופו של דבר אין על פינוקי אירופה!

 1. עידית, חייבת להגיד לך שאת כותבת מדהים! מצלמת מדהים!ומשלבת מדהים בין הכתיבה, הצילום, האוכל והמוסיקה! נשמע טיול של הלייף, שיחקתן אותה!

 2. עידית המקסימה ,שישי אחהצ כבר הפך למסורת ,אני בקוטב הצפוני.במקום שנ״צ אני קוראת את הפוסט האחרון שלך ומתענגת .זה כמו שעת תרבות שאני כל כך אוהבת ולא מספיקה במהלך השבוע,קצת קריאה,אמנות,מוסיקה,ריחות ומראות נפלאים והרבה פנטזיות.תודה לך על עונג שבת זה.אני שמחה שנהנתן ,נהנתי גם ועוד שבועיים אני שם.אז להביא איזה מתכון…. 

  1. אחחח גלית יקרה, אז אני דווקא נמנמתי ואיזה כיף היה להתעורר מהשלאפשטונדה ולמצוא תגובה כזאת. הייתי בעננים 🙂 תודה רבה
   כבר מקנאה בכם על שבעוד שבועיים אתם שם, ובהחלט יכול להיות שנשלח אותך למשימה סודית במיוחד… נשאר לנו איזה דבר או שניים לבדוק שם…

 3. אידית יקרה, בכשרון הגדול שלך הכנסת את כל הכיף והיופי לפוסט מדהים,געגועים….אליך ואל ברלין היה פשוט קסום.אוהבת אותך.

  1. תודה דנתי אהובתי, קסום בריבוע. אז היינו בברלין והבאה בתור? זה אומנם הפוך אבל לאונרד אומר שמנהטן…

 4. אידיתי, יש לך איזה שרביט קסמים וכל פוסט ממש מתעורר לחיים מול עיני… איזה כיף עשיתן !! עכשיו כל שנותר זה להתגבר על מחסומי העבר ולנסוע לשם גם כן !

  1. תודה חגיתוש יקרה, אצלי השינוי המחשבתי התרחש לפני 8 שנים אבל רק עכשיו יצא לפועל, זה בהחלט מובן ועם זאת חלו שינויים רבים, אצלם ואצלנו. מעניין אותי עכשיו לגלות גם את שאר המדינה כי ברלין היא לא ממש גרמניה. אפילו השפה התחילה למצוא חן בעיני… וחוץ מזה, אם את צריכה עזרה בהתגברות פלוס הדרכה…את יודעת למי לפנות 😉

   1. הקושי מגיע עכשיו מתמר,בתי הדעתנית, שעדיין מעכלת את המסע לפולין… אבל אולי יצליח לי ונשלב בטיול הקיץ קצת ברלין וקצת גרמניה ((:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s